Különböző utak a lélekhez – pszichológus és mentálhigiénés szakember

Sajnos sokszor futok bele abba, hogy az emberek nem tudják, mi a különbség a pszichológus és a mentálhigiénés szakember között, erről írnék most bővebben.

Képzettségüket tekintve:

Mentálhigiénés szakember:
Általában olyan segítő, aki egyetemi vagy főiskolai szinten szerzett mentálhigiénés végzettséget. Ezek a szakemberek elsősorban a mentális egészség megőrzésére, a lelki jóllét támogatására fókuszálnak. A képzésük során megtanulják, hogyan lehet preventív módon segíteni az embereknek abban, hogy jobban megküzdjenek a mindennapi stresszel, és hogyan lehet közösségi szinten javítani a mentális egészséget.

Pszichológus:
Egy pszichológusnak egyetemi szinten pszichológiai diplomát kell szereznie, amely magában foglalja a pszichológiai elméletek, kutatási módszerek és terápiás technikák alapos ismeretét. A pszichológusok specializálódhatnak különböző területekre (klinikai pszichológia, tanácsadás, szervezetpszichológia stb.). Jogosultak diagnózis felállítására és pszichológiai terápiák alkalmazására.

Feladatkörüket tekintve:

Mentálhigiénés szakember:
Elsősorban preventív tevékenységeket végez, például stresszkezelési tanácsadást, életvezetési támogatást nyújt, vagy mentális egészséggel kapcsolatos programokat szervez. Munkájuk gyakran közösségi szinten zajlik, és céljuk az egyének mentális jóllétének megőrzése, illetve javítása. Nem jogosultak diagnózis felállítására vagy mélyreható pszichoterápiák végzésére.

Pszichológus:
A pszichológus feladatai sokkal szélesebb körűek: ide tartozik a mentális problémák diagnosztizálása, pszichológiai tesztek elvégzése, valamint különféle pszichoterápiás módszerek alkalmazása. Vezethetnek egyéni és csoportos terápiákat, és segíthetnek olyan pszichés zavarok kezelésében, mint a depresszió, szorongás vagy traumák.

Munkamódszerüket tekintve:

Mentálhigiénés szakember:
Munkájuk támogató jellegű, segítenek a mindennapi problémák kezelésében, és megelőző intézkedéseket tesznek a mentális zavarok kialakulása ellen. Rövid távú, specifikus problémákra fókuszáló konzultációkat tartanak.

Pszichológus:
A pszichológusok mélyrehatóbb terápiás módszereket alkalmaznak, hosszabb távon dolgoznak a páciensekkel, és komolyabb mentális problémákat is kezelhetnek. Használt módszereik közé tartozik például a kognitív viselkedésterápia (CBT), a pszichoanalízis, a családterápia, stb.

Kiss Ágnes

Scroll to Top